Combined Jewish Philanthropies
An agency of the CJP

You are here: Keter Torah > Previous Keter Torah Honorees

Previous Keter Torah Honorees

BUREAU OF JEWISH EDUCATION KETER TORAH HONOREES 1989 – 2009

Celebrating the Achievements of Jewish Education Throughout Greater Boston

            

  • 2009

               Rabbi David Ehrenkranz, Maimonides School, Brookline
              Renee and Steve Finn, MetroWest Jewish Day School, Framingham
              Debrah Gladstone, Temple Beth Am, Randolph
              David Goldstein, BJE Boston
              Hadran Program, Cong. Kehillath Israel, Brookline
              Helen Quint, JCDS, Boston’s Jewish Community Day School
              Dr. Vardit Ringvald, Brandeis University, Waltham
             Amy Sands, BJEP,  Boston-area Jewish Education Program
             Shukie Sapir, Temple Beth Avodah, Newton

 

  •       2008
  •        Sharona Givol, JCDS, Boston’s Jewish Community Day School
  •          Fredda Hamilton, Temple Beth Sholom, Framingham
  •          Alison Kur, Temple Beth Elohim, Wellesley
  •         Pat Lukens, Kerem Shalom, Concord
  •         Dr.Jacob Meskin, Hebrew College
  •         Dr. Nitzan Resnick, South Area Solomon Schechter Day School
  •         Sandy Slavet, Temple Beth David of the South Shore, Canton
  •         Heidi Smith Hyde, Temple Sinai, Brookline
  •         David Strauss, CJP & Congregation Beth El of the Sudbury River Valley

      

  •   2007

    • BabagaNewz
    • Linda Echt, Kesher, Cambridge/Newton
    • Rabbi Arthur Green, Hebrew College
    • Arlene Lemieux, Temple Emanuel, Marlborough
    • Dr. Sandy Miller-Jacobs, Bureau of Jewish Education
    • Miriam Newman, JCDS, Boston's Jewish Community Day School
    • Rabbi Meir Sendor, Young Israel of Sharon
    • Leann Shamash, Congregation Beth Elohim, Acton
    • Marilyn Stern, Temple Isaiah, Lexington


  • 2006

    • Lisa Aframe, Director, Early Childhood Education Program, Striar JCC, Stoughton
    • Henry Altmann, Director of Creative Judaic Arts, Leventhal-Sidman JCC
    • Naomi Chernin, Early Childhood Consultant, BJE
    • Hamutal Gavish, Head of School, JCDS, Boston's Jewish Community Day School, Watertown
    • Rabbi David Paskin, Temple Beth Abraham, Canton
    • Sandra J. Perrin, President, Women of Reform Judaism, Temple Israel, Boston
    • Pamela Weil, Education Director, Temple Beth David, Westwood
  • 2005

    • Jennifer and Eric Bittner, Etgar L’Noar
    • Jon Bloomberg, Maimonides School
    • Myrna Davidson, Temple Beth Elohim, Wellesley
    • Golda Dockser, Temple Emunah, Lexington
    • Gloria Greenfield, Adult Learning Collaborative
    • Fran Litner, Temple Beth Emunah, Brockton
    • Susan Tanchel, Gann Academy
    • Beth Waldorf, JCC’s of Greater Boston
  • 2004

    • Nancy Kaplan Belsky, CJP Committee on Services to People with Disabilities
    • Rabbi Bernard Eisenmann, Temple Emunah, Lexington
    • Carol Killian, Kehillath Israel Nursery School
    • William Lichtman, Temple Aliyah, Needham
    • Dr. Gail Reimer, Jewish Women’s Archive
    • Dr. Joseph Reimer, Brandeis University
    • Roberta ‘Cookie’ Rosenbaum, Striar Hebrew Academy, Sharon
    • Jennifer Rudin-Sable, Temple Beth Abraham, Canton, and Rashi School
  • 2003

    • BOSTON HONOREES
    • Charles Jacobs, The David Project
    • Maimonides School
    • Gann Academy, The New Jewish High School of Greater Boston
    • Prozdor: Hebrew High School at Hebrew College
    • Rashi School
    • Susie Rodenstein, Bureau of Jewish Education, Israel Curriculum Consultant
    • HAIFA HONOREES
    • Haim Perri, Yemin Orde, Wingate Youth Village, Haifa
    • Miriam Ben Peretz, University of Haifa
    • Ironi Hay High School, Haifa
    • Project Oren and the Alliance High School
    • Leo Baeck High School, Haifa
    • Shifra Anteby, Early Childhood Section, Haifa Municipal School Department
    • Hila Glanz, Israel Ministry of Education, Northern Region, Early Childhood Programs
  • 2002

    • Betsy Jacobs, CJP Committee on Services to Individuals with Disabilities
    • Lisa Kritz, Hertz Nursery School
    • Devorah Moskovitz, Torah Academy, Brookline
    • Mike Rosenberg, Temple Emunah, Lexington
    • Rabbi David Starr, Me’ah Program, Hebrew College
    • Terri Swartz Russell, Temple Aliyah, Needham
  • 2001

    • 80 Years of Heroic Strength: Honoring 42 Heroes of Jewish Education
  • 2000

    • Rabbi Herman Blumberg, Temple Shir Tikva, Wayland
    • Erica Brown, Combined Jewish Philanthropies
    • Joan Forman, Temple Shir Tikvah, Wayland
    • Linda Greenseid, Cohen Hillel Academy and New Jewish High School
    • Jeffrey Liberman, Bureau of Jewish Education
    • Dr. Judith Wolf, Special Needs Initiative-Dnepropetrovsk Kehillah Project
    • Sue Wolf-Fordham, Special Needs Initiative-Dnepropetrovsk Kehillah Project
  • 1999

    • Marc Brettler, Brandeis University: Me’ah Program
    • Robert and Myra Kraft, Passport to Israel – Keter Torah LaDorot
    • Jennifer Miller, Rashi School
    • Jeremy Wolfe, Temple Sinai, Brookline
  • 1998

    • Cheryl Aronson, Combined Jewish Philanthropies
    • Judy Elkin, Ramah Family Camp and Bureau of Jewish Education
    • Ahuva Halberstam, Ma’ayan Brookline and Maimonides School
    • Judith Kates, Hebrew College
    • Dr. Susan Shevitz, Brandeis University
    • South Area Solomon Schechter Day School
    • Sandra Whitecross, UAHC
  • 1997

    • B’YACHAD Special Needs Program
    • Claudia Harris, Temple Hillel B’nai Torah, West Roxbury
    • Brenda Hefter, Maimonides School
    • Risa Krohn, Solomon Schechter Day School and Hakol LaMorah, Israel Book Shop
    • Reba Levine, Temple Adath Sharon and Striar Hebrew Academy
    • Louis Newman, Rashi School
    • Sue Schweber, South Area Solomon Schechter Day School
    • Bini Silver, Temple Beth Shalom, Needham
  • 1996

    • David Chafetz, Temple B’nai Shalom, Braintree
    • Rabbi Seth Farber, Ma’ayan: Torah Studies Initiative for Women
    • Elana Kling Perkins, Temple Aliyah, Needham
    • Deborah Kram, Ma’ayan: Torah Studies Initiative for Women
    • Miriam Krant, National Center for Jewish Film
    • Sharon Pucker Rivo, National Center for Jewish Film
    • Shelly Rossman, Billy Dalwin Preschool, Temple Emunah, Lexington
    • Stephanie Rotsky, Rashi School
    • Eleanore Smith, Temple Emeth, Chestnut Hill
    • Richard Wissoker, Billy Dalwin Preschool, Temple Emunah, Lexington
  • 1995

    • Sherry Grossman, Gan Yeladim Day Care, Newton
    • Naomi Katz Mintz, Solomon Schechter Day School
    • Carolyn Keller, Commission on Jewish Continuity, CJP
    • Honey Possick, Temple Beth Emunah, Brockton
    • Dr. Bernard Reisman, Hornstein Program in Jewish Communal Service, Brandeis University
    • Norton Sherman, Lay Leader and Philanthropist
    • Howard Spielman, Striar JCC, Stoughton
  • 1994

    • Irving Belansky, CJP Task Force on Supplemental Schools and COJJ
    • Arnold and Annebelle Cohen, Eli and Bessie Cohen Foundation
    • Helen Cohen, Temple Israel, Boston
    • Chaya-Sara Cohn, Torah Academy, Brookline
    • Herb and Barbara Greenberg, Tikvah Program, Camp Ramah in New England
    • Hasia Richman, Bureau of Jewish Education
    • Serene Victor, Temple Emunah, Lexington
    • Shmuel Volchek, Congregation Beth Israel, Malden
    • Sheva Weider, Maimonides School
    • CJP Task Force on Supplemental Schools and The Commission on Jewish Continuity
  • 1993

    • Stephanie Bernstein, Temple Emunah, Lexington
    • Marlene Booth, Kesher, Cambridge
    • Rabbi M.J. Cohn, Maimonides School
    • Rosalyn Chertok Lefkowith, Temple Emeth, Chestnut Hill
    • Rabbi Daniel Liben, Temple Israel of Natick
    • Lesley Litman, Temple Shir Tikva, Wayland
    • Dr. Daniel J. Margolis, Bureau of Jewish Education
    • Carole Neitlich, Striar JCC, Stoughton
    • Michael Partensky, Adams Street Synagogue
  • 1992

    • Lowell Bensky, Temple Emunah, Lexington
    • Rose Bronstein, Hebrew College
    • Jane Cohen, South Area Solomon Schechter Day School
    • Devorah Cohn, Maimonides School
    • Lois Edelstein z”l, Temple Isaiah, Lexington
    • George Marcus, Eli and Bessie Cohen Foundation
    • Jay Orlin z”l, Solomon Schechter Day School
    • Barbara Palant, Synagogue Council of Massachusetts
    • Moshe Rudin, Solomon Schechter Day School
  • 1991

    • Hadassah Blocker, Temple Emanuel, Newton
    • Helen Brina Dennis, Temple Reyim, Newton
    • Rhoda Factor, Temple Beth Emunah, Brockton
    • Dr. Mark Ginzburg, Synagogue Council of Massachusetts
    • Katy Goldner, Hagigat Limud, Metrowest
    • Joyce Juda, United Synagogue of Conservative Judaism, New England Region,
    • Dena Micley, Solomon Schechter Day School, Newton
    • New England Chapter of P’TACH
    • Rabbi Isaiah Wolgemuth, Maimonides School
  • 1990

    • Dr. Stephen Alpert, Cohen Hillel Academy, Marblehead
    • Susan Feldman, Temple Adath Sharon, Sharon
    • Rabbi Ronne Friedman, Temple Israel, Boston
    • Helen Greif, Solomon Schechter Day School, Newton
    • Rabbi Richard Meirowitz, Rashi School
    • Deborah Sussman, Temple Israel of Natick
    • Marilyn Vener, Temple Ner Tamid, Peabody
  • 1989

    • Leonard Davidson, Temple Beth Elohim, Wellesley
    • Ruth Diamond, Temple Beth Abraham, Canton
    • Rabbi Joshua Elkin, Solomon Schechter Day School, Newton
    • Philip D. Epstein, Cohen Hillel Academy, Marblehead
    • Sheila Goldberg, Congregation Beth El, Sudbury
    • Esther Melman, Temple Emunah, Lexington
    • Bonnie Millender, Temple Beth Avodah, Newton
    • Esther Ritchie, I.L. Peretz School, Brookline
    • Chana Schonfeld, Beth El Community Hebrew High School, Newton
    • Peter Temin, Harvard Hillel Children’s School, Cambridge
    • Naomi Towvim, Bureau of Jewish Education
    • Rabbi Henry Zoob, Rashi School
 
Copyright © Bureau of Jewish Education of Greater Boston 2005-2017. All Rights Reserved. / Site by Daniel Sissman.
333 Nahanton Street, Newton, MA 02459, Tel: 617-965-7350, Fax: 617-965-9776